Dojo Kuralları

1. Dojoya girdiğinizde diğer insanları selamlayın.
2. Temizlik sadece bir sağlık sorunu değil aynı zamanda iyi bir disiplin eğitimidir. Kendinizi temiz ve hoş kokulu tutun. Aikido elbiseniz her zaman temiz ve tertipli olmalıdır.
3. Çalışma esnasında takılarınızı (küpe, kolye,yüzük vb.) çıkarın. Sadece sizin için değil birlikte çalıştığınız diğer insanlar için de tehlike oluştururlar.
4. Dojo temizliği kişisel temizlik ile eşdeğerlidir. Her çalışmadan sonraki dojo temizliğine, dereceniz ne olursa olsun, mutlaka katılın.
5. Çalışmaların başındaki ve sonundaki küçük seramoniye katılmak önemlidir. Her öğrenci derse zamanında gelmekle yükümlüdür. Eğer geç kalmışsanız hiçbir zaman hoca tekniği gösterirken ya da başka bir şey izah ederken çalışma alanına çıkmayın. Kimseye rahatsızlık vermeyeceğiniz ana kadar bekleyin ve sonra sessizce çalışmaya katılın.
6. Hastalanmadıkça ya da sakatlanmadıkça çalışmayı terk etmeyin. Terk etmeniz gerektiğinde mutlaka hocadan izin alın.
7. Bütün öğrenciler çalışma başlamadan gerekli hazırlıklarını yapıp, çalışmanın başlamasından 2 – 3 dk önce yerlerine oturup sessizce hocanın gelmesini beklemelidirler.
8. Çalışma alanında oturma şekli SEIZA' dır. Bağdaş kurmak ya da başka bir şekilde oturmak ancak sakatlık durumunda ve hocanın izni alındıktan sonra mümkündür.
9. Hoca bir tekniği gösterirken çalışma alanının kenarında oturun. Çalışmaya devam etmeyin veya çalışma alanının ortasını işgal etmeyin. Hoca tekniği gösterirken dikkatle hocayı izleyin. Bu esnada terinizi silmek ya da elbisenizi düzeltmek gibi davranışlarda bulunmayın.
10. Eğer hoca çalışma esnasında herhangi bir öğrenci ile özel olarak ilgilenirse o bölümdeki tüm öğrenciler derhal oturmalı ve hocanın açıklamalarını dikkatle izlemelidir.
11 .Hoca' nın açıklaması bittikten sonra, hoca arkasını dönmüş olsa bile, selam verdikten sonra çalışmaya devam edin.
12. Aikido’ da öğrenme konuşma ile değil, kendini eğitime verme ve çok çalışma ile olur. Çalışma esnasında konuşmayın.
13. Çalışma esnasında hiçbir zaman ortalıkta ilgisizce dolaşmayın. Her an çalışır durumda olun. Eğer teknik için sıranızı bekliyorsanız seiza’ da oturun ve diğer çalışanları dikkatle izleyin.
14. Eğer Hoca ' ya bir soru sormanız gerekiyorsa yanına gidin ve size konuşmanız için izin vermesini bekleyin, selam vererek sorunuzu nazikçe sorun. Cevabını aldıktan sonra tekrar eğilerek selam verin ve yerinize dönün. Hiçbir şekilde Hoca' yı el-kol işaretleri ile yanınıza çağırmayın.
15. Birlikte çalışmak istediğiniz kişinin yanına gidip selam vererek çalışmaya davet edin. Kim olursa olsun uzaktan el-kol hareketleri ile veya ismiyle seslenerek çağırmayın.
16 .Sizden sonra Aikido ' ya başlayanlar Kohai, sizden önce aikidoya başlayanlar sempai' dir. Sempai ' lerinize saygı gösterin. Kohai ' lerinize yardımcı olun.
17 .Dersi verenin dışında kimse teknik öğretemez. Ders esnasında birlikte çalıştığınız kimse bazı temel ve kesin ayrıntılarda bile hata yapıyorsa siz doğrusunu sözle değil sıra size geldiğinde doğru yaparak gösterin. Kohai'lerinize yardımcı olun.
18. Hiç kimse ile tekniğin yapılışı konusunda tartışmayın.
19. Alkollü iken derse katılmak yasaktır.
20. Ders esnasında bir yeriniz çizilir ya da kanarsa derhal çalışmaya ara verin. Gerekli sıhhi müdahaleden sonra derse devam edebilirsiniz.
21 .Aikido kişinin kendini geliştirmesi, bedenini, aklını, ve ruhunu eğitmesidir. Bu nedenle başkalarına karşı içten, dürüst ve hürmetkar olmak çok önemlidir. Her zaman saygı gösterin.
22. Savaş sanatlarında 'Hoca' çok özel bir yer tutar. Hoca size hayatınız boyunca kullanacağınız bilgileri aktaran kişidir.
23. Aikido ' uyum ' üzerine kurulmuştur. Çalışma alanında hiçbir zaman kavgaya yer yoktur. Aikido okulu sizin egonuzu tatmin edeceğiniz yer değildir. Aikido her zaman dürüstlük, yardımlaşma ve hürmet ile yapılır.
24. Çalışmalarda değişik yaşta, cinsiyette ve güçte insanlar vardır. Hernekadar çalışmaları tüm enerjimizle yapmamız gerekiyorsa da karşımızdaki insanın fiziki kapasitesini ve çalışmaktaki amacını göz önünde bulundurmalıyız.
25 .Aikido kavga eğitimi değildir. Dersler esnasında birlikte çalıştığınız kişiye zarar vermemek için üst düzeyde dikkatli olmanız gerekiyor. Bir kişinin zarar görmesi, sakatlanması Aikido açısından son derece olumsuz bir sonuçtur.
26 .Aikido sizin kendi isteğinizle çalıştığınız ve hocanızı seçtiğiniz bir çalışmadır. Hocanızı seçtikten sonra onun gösterdiklerine bağlı kalın. Başka bir hocanın tekniğini beğenirseniz o dojoya gidin. Çalıştığınız dojoda mutsuzluğa ve huzursuzluğa sebep olmayın.
27. Hoca sizi hayat boyu eleştirme hakkına sahiptir. Hocanın sizi övmesini beklemeyin. Hocanın eleştirileri size ağır geliyorsa o dojoda çalışmayın. Beğendiğiniz başka bir dojoya gidin. Bu herkes için en iyi yoldur.
28. Bu kurallar bütün UAO dojolarında titizlikle uygulanacaktır.

 
G 4 Güven Alacaatlı Caddesi No: 15 Çayyolu Telefon: 0 530 406 32 06 - Tüm Hakları Saklıdır 2024©