MERHABA

Kumagai Şihan’ın son ziyaretinde uzun uzun konuştuğumuz konu hakkında tüm ilgili kişilere bilgi vermek istiyorum.

Bildiğiniz gibi pekçok ülkede aikikai kendisine bağlı organizasyon, hoca ve guruplara sahiptir. Bu guruplar da aikikai adına dan belgesi verme hakkına sahiptir. Aikikai Japonya’da kurulu bulunan bir vakıftır. Resmi olarak uluslararası bir organizasyon değildir. Ancak dünya üzerindeki Aikido hocalarının temeli hep aikikai olduğundan uzun yıllar dünyada sadece aikikai’nin verdiği belgeler kullanılmıştır.

Bugün dünyada Aikido konusunda belirgin bir gelişmişliğe sahip tüm ülkelerin ve gurupların kendi kyu ve dan belgeleri vardır. Öğrenciler kendi organizasyonlarının belgelerini alır, yanısıra dilerlerse aikikai dan belgesi de alırlar.

Aikido’da belgelerin manevi bir değeri vardır.Kişi bağlı bulunduğu hoca ve gurubuna ait belgeyi alır. Eğer profesyonel olarak aikidoyu bir meslek olarak seçmeyecekseniz diplomanın başkaca bir özelliği yoktur. Türkiye’de Aikidonun başladığı 1983 yılından bu yana aikikai belgelerimiz Kumagai Hocamız tarafından getirilmektedir.

Ancak şimdi ülkemizde yeni bir dönem başlamaktadır. Bazo profesyonel arkadaşlarım gerek şahsen ve gerekse guruplar oluşturarak aikikaiye tanınmak için başvurmaktadırlar. Bu başvurular aikikai yetkililerince görüşülüp uygun görülenler kabul edildiğinde bu kişiler de aikikai adına dan belgesi verebileceklerdir. Hocam Kumagai Şihan bir süredir bana da aikikaiye başvurmam konusunda telkinde bulunmakta ve başvurduğum taktirde kabul edilmesi için Japonayada bana destek vereceğini söylemektedir. Bu konudaki fikirlerimi özellikle yazılı olarak ve herkesin okuyabileceği şekilde bildirmek istiyorum ki gelecekte bu konuyu istismar edeceklere bir belge, bana da sözlerimi hatırlamam için bir araç olsun.

Dünyanın pek çok yerinde Aikido hocaları ve guruplari ile irtibat içerisindeyim. Ve gördüğüm şu ki artık aikikai belgesi vermek tamamı ile ticari bir olay haline gelmiştir. Parayı veren herkes belgeye sahip olmaktadır çünkü belgeyi verenlerin amacı iyi ve doğru aikido öğretmek değil, para kazanmaktır. Bu sadece aikikaide değil diğer organizasyonların belgeleri için de söz konusudur. Ben aikikai yada bir başka belgeye karşı değilim. Ama nasıl alındığı ile çok ilgiliyim.

Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da öğrencilerimin arasından aikikai belgesi isteyenler olduğunda ben 25 senedir yaptığım gibi hocam Kumagai Şihan vasıtası ile getirteceğim. Aikikai’ye tanınmak ve kendimi kabul ettirmek için başvurmayacağım. Ben yaptığım ve öğrettiğim Aikido konusunda en ufak bir şüpheye sahip değilim. Verdiğim derecelerin ve öğrencilerimin sonuna kadar arkasındayım. Ne verdiğim eğitimin ne de verdiğim belgelerin bir başka makam tarafından onaylanması gereğini duymuyorum. Beni onaylama yada eleştirme hakkına sahip tek kişi bana Aikido’yu öğreten hocamdır. Gerisi çok da umurumda değildir.

United Aikido Organisation gerek yurt içinde ve gereksede yurt dışında üye dojoları ile sağlam, teknik düzeyi ve insan kalitesi yüksek bir kuruluştur. Eşit şartlarda, kimsenin onayına gereksinim duymadan dünyadaki tüm aikido hocaları, okulları ve federasyonları ile işbirliğine hazırız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aikikai’nin hocalarını olanaklarımız elverdiğince davet edip bilgilerinden faydalanmak hedeflerimiz arasında olacaktır. Gelecekte organziasyonumuzun yönetim kademesindekiler farklı bir düşünceye sahip olur ve farklı davranmak isterlerse elbette bu konudaki fikirlerine saygı duyarım. Bu, benim şu anda bulunduğum hoca ve karar verici konumumda söylediğim sözlerdir. Hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da en büyük yol göstericim ulu önderim, özgür ruhlu Atam Mustafa Kemal Atatürk’tür. Aikido ile dolu bir yaşam dilerim herkese.

 

 
G 4 Güven Alacaatlı Caddesi No: 15 Çayyolu Telefon: 0 530 406 32 06 - Tüm Hakları Saklıdır 2024©