Sormaktan Sıkılmadığınız Sorular

Zaman içerisinde okullarımıza başvuranların en çok merak ettikleri sorulara kısa cevaplarımız aşağıdaki gibidir.

Aikido nedir?
Aikido, yüzyılımızın başlarında Morihei Ueshiba isimli bir Japon savaş sanatları ustasının şekillendirdiği, kişinin kendisi ve çevresindeki herşeyle, evrenle uyum içerisinde olması felsefesi üzerine inşa edilmiş bir savunma sanatı, bir yaşam yöntemidir.

Aikido'nun felsefesi nedir?
Aikido'nun felsefesi birkaç sözle izah edilebilecek gibi değildir. (Sanırım hiçbir felsefe birkaç sözle izah edilemez.) Bu konuda yazılmış kitapları okumanızı öneriririm.

Nerede çalışıyorsunuz?
Aikido çalıştığımız birkaç tane yerimiz var. Size en yakın yeri bulmak için lütfen AİKİDO OKULLARI bölümüne bakınız.

Ne giyiyorsunuz?
Aikido'ya yeni başlayanlar bol pantalonu andıran alt ile düğmesiz ve cepsiz bir ceket gibi olan bir üst bölümden oluşmuş ve bir yumuşak pamuklu kemer ile bağlanan beyaz renkte bir kıyafet giyerler (Gİ)... Siyah kemer düzeyine gelenler buna ilave olarak Japonların geleneksel kıyafetlerinden olan uzun, plili HAKAMA adı verilen bir kıyafet daha giyerler.

Kızlar da çalışıyor mu?
Evet, tabii ki kızlar da çalışıyor. Erkeklerin yapıp da kızların yapamadığı bir şey mi kaldı? Üstelik bazı kızlar gerçekten çok can yakabiliyor (başımıza daha neler gelecek kimbilir?)

Kavgada kullanabilir miyim?
Bilmem deneyin sonra bana da söyleyin.

Küçük bir oğlum/kızım var, o da çalışabilir mi?
Çalışmalarımızda küçük çocuklara bir zarar gelmemesi için onlara ayrı seanslar açtık. Dojolarımızda 3-6 ve 6-12 yaş grubu için ayrı çalışma saatleri var. Onları Aikido çalışırken görseniz. Öyle mutlu ve sevimli oluyorlar ki.

Ne kadar zamanda öğrenebilirim?
Birinci dersin sonunda dahi çok şey öğrenmiş olacaksınız ama 10 sene sonra hala öğreneceğiniz o kadar çok şey olacak ki. Aikido yaşamın bir kopyası ya da bir aynası. Hayat devam ettiği müddetçe öğreneceklerimiz de olacaktır. Aikido'ya başladıktan yaklaşık 6 ay sonra teknikleriniz oturmaya başlayacak. Bir yıl kadar sonra da akıcılık kazanmaya başlayacaksınız. Düzenli çalışan birisi ortalama 2,5-3 senede siyah kemer alabilir.

Müsabakası var mı?
Hayır. Geleneksel Aikido eğitiminde müsabaka yoktur. Aikido'da yarış yoktur ve başkasına üstünlük sağlamak gerçek başarı değildir. Gerçek başarı kişinin kendisine üstünlük sağlamasıdır.

Aikido'nun federasyonu var mı?
Aikido'nun federasyonu olmayan ülke hemen hemen yok gibidir. Yerel federasyonların yanı sıra Avrupa, Amerika, Asya Federasyonları da mevcuttur. Uluslararası Aikido Federasyonu da tüm dünyada faaliyet göstermektedir. Ülkemizde Aikido Federasyonu 1999 yılında Judo ve Aikido Federasyonu ismini alarak Judo Federasyonu bünyesinde kurulmuştur. İlk başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek'tir. Sonraki yıllarda aikido muhtelif federasyonların bünyesinde yer almıştır.

Herkes ilerlemiş. Ben yeniyim. Nasıl başlayacağım?
Aikido bir takım oyunu değildir bu nedenle aynı derste çok değişik teknik ve fiziki düzeyde insan vardır. Yeni başlayanlar eskilerin derslerini aksatmazlar bu nedenle her zaman herhangi bir gruba katılabilirisiniz. Herkesin size yardımcı olacağından kuşkunuz olmasın... (Aksi davranan olursa bana soyleyin...)

Daha önce belimden/boynumdan/bacağımdan/vs vs sakatlık geçirdim. Acaba Aikido yapabilir miyim?
Sağlık çok ciddi bir konudur. Lütfen bir uzman doktor ile detaylı olarak bu konuyu konuşunuz. Eğer tanıdığınız bir doktor yoksa size yardımcı olacak Aikido-ka bir doktor buluruz. Doktor onaylarsa katılabilirsiniz.

Aikido Judo'ya mı benziyor yoksa Karate'ye mi?
Aikido dışarıdan bakıldığında düşme ve fırlatmalardan dolayı Judo ya benzer. Ama mantığı ve eğitimi çok farklıdır. Aikido Aikido' ya benzer.

Dersler için bir saat az degil mi?
Bu soruyu soruyorsanız siz kesinlikle bugüne dek hiçbir Aikido antrenmanına katılmamışsınız demektir. Aikido bir takım oyunu değildir. Takım oyunlarında oyundan düştüğünüz, dinlendiğiniz anlar olur. Aikido'da sürekli çalışırsınız. İnanın bana bazen bir saat bile çok gelecektir size.

Ücreti ne kadar?
Çalışılan bölge ve tesise bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Şu andaki fiyatları öğrenmek için AİKİDO OKULLARI bölümünden yararlanabilirsiniz.

Elbiseyi nereden alacağım?
Spor mağazalarından alabileceğiniz gibi bütün dojolarımızda da siparişle getirtebilirsiniz.

Sınav var mı ? Ben ne zaman sınava gireceğim?
Evet Aikido'da dönem dönem sınavlara gireceksiniz. Ders sayınıza bağlı olarak bir sınav sistemimiz var. Korkmayın, düzenli çalışan biri için sınavlar gerçekten sorun değil... (Yani bana sınavı yapan kişi olarak öyle geliyor. Sınava girenler ne düşünür bilemem.)

 
Kolej-In Dojo Taşpınar Mah.2800.Cadde No:5/B 06830 Gölbaşı-İncek/ANKARA Telefon: 444 0 958 - Tüm Hakları Saklıdır 2024©